Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Eylül 2020

Motorlu Hasta Yatakları

Motorlu Hasta Yatakları

Hastane yatağının altına yerleştirilen motorlar vasıtası ile kumanda ile hareket ettirilen yataklardır. Elektrikli hastane yatağının hareket ettirilmesi için başka kimseye ihtiyaç yoktur. Motorlu Hasta Yatakları barındırdıkları motor sayısına göre çeşitlenirler şöyle ki; tek motorlu, dual motorlu, iki motorlu, üç motorlu, dört motorlu ve kolon motorlu olarak altı ayrı çeşidi vardır

Motorlu Hasta Yatakları tercihinde motor sayısı ve motor gücü çok önemlidir. Çünkü hastanın kilosuna göre yatak tercihleri yapılmalıdır.

Tek motorlu elektrikli hastane yatağında yatağın sadece sırt bölümü hareketlidir ve hareketli kısımını çevirme kolu ile hareketini sağlamaktadır.

Dual motorlu hastane yataklarında yatağın sırt ve ayak bölümü hareketlidir. Bu tür hastane yataklarının güç yönünden diğer çeşitlerine göre daha zayıf olması sebebi ile 100 kg dan ağır hastalar için uygun olmamasından kaynaklanmaktadır.

Elektrikli Hasta Yatakları

İki motorlu hastane yataklarında da hem sırt hem de ayak bölümü hareketlidir. Ancak hareket pistonlar vasıtası ile sağlandığından dual yataklara göre daha iyi açı sağlar ve 200 kg kadar olan hastalarda kullanılabilir.

Üç motorlu hastane yatakları yapı olarak dual hasta yataklarına benzer ancak üçüncü bir motor vasıtası ile hasta yatağının yüksekliği yani aşağı veya yukarı hareketi sağlanır. Bu sayede üzerinde yatan kişiye müdahale daha basit olacaktır.

Dört motorlu hastane yatakları da üç motorlu modellere ile aynı özelliklere sahip olup, ek olarak hastanın kan basıncını ayarlamak için kullanılan trendelenburg ve ters trendelenburg özeliklerini vardır. Bu tarz hasta yatakları ağırlıkla yoğun bakım ünitelerinde kullanılmakla birlikte evler içinde kullanılmaya başlanmıştır. Evlerde kullanacak olan hastalar genellik ile kan basıncı düşmelerin de ters trendelenburg özelliğini kullanıp kan basıncını dengelemektedir.

Kolon motorlu hastane yatakları ağırlıklı olarak yoğun bakım ünitelerinde kullanılan bu yataklar yukarıda sayılan yataklardaki tüm fonksiyonları barındırırlar. Çok dayanıklı bir malzemeden üretilmiş ve kaldırma gücü yüksek olan bu modellerin fiyatları da çok yüksektir. Bu tip hasta karyolası modelleri yoğunlukla yoğun bakım ünitelerin de kullanılmaktadır. Ev için kullanım için biraz ağır olmaktadır.

hasta-karyolası-4-motorlu